Mayors and Sheriffs of London top banner
Mayors and Sheriffs of London top banner

Search Results

Browse the Database


You searched for:
Office: Warden

Year click to sort by year Name click to sort by name Office Company / Occupation
1265-66 de la Linde, John
Sheriff,Warden 1 (replaced John Adrien/Walter Hervi 2 )  
1265-66 fitz-Otho, Hugh
Warden 3 (replaced by John de la Linde/John Walrauen )  
1265-66 fitz-Richard, William
Sheriff,Warden 1 (from 6 May to 11 Nov. 1266 4 ) Draper 5  
1265-66 Walrauen, John
Sheriff,Warden 1 (replaced John Adrien/Walter Hervi 2 ) Clerk 6  
1266-67 de la Souche, Alan
Warden (from 23 Jun. 1267 7 )  
1267-68 8 de Edeworth, Stephen
Warden (from 26 Jul. 1268 )  
1267-68 8 de Eppegrave, Thomas
Warden (from 2 or 7 Apr. 1268 until 26 Jul. 1268 )  
1267-68 8 de la Souche, Alan
Warden (until 2 or 7 Apr. 1268 )  
1268-69 de Edeworth, Stephen
Warden (until c. 6 Feb. 1269 9 )  
1268-69 fitz-Otho, Hugh
Warden (from c. 6 Feb. 1269 10 )  
1269-70 11 fitz-Otho, Hugh
Warden 12 (until 6 or 16-18 Jul. 1270 )  
1272-73 Frowike, Henry
Warden (from 11 to c. 18 Nov. 1272 13 ) Pepperer 14  
1284-85 de Sandwich, Ralph
Warden (replaced mayor Gregory de Rokesle 15 ) Draper (possibly) 16  
1285-86 de Sandwich, Ralph
Warden 17 Draper (possibly) 16  
1286-87 de Sandwich, Ralph
Warden 17 Draper (possibly) 16  
1287-88 de Sandwich, Ralph
Warden Draper (possibly) 16  
1288-89 Barnauars, Ralph
Warden 18  
1288-89 de Sandwich, Ralph
Warden 18 Draper (possibly) 16  
1288-89 le Breton, John
Warden 18  
1289-90 de Sandwich, Ralph
Warden 18 Draper (possibly) 16  
1289-90 le Breton, John
Warden 18  
1290-91 de Sandwich, Ralph
Warden 18 Draper (possibly) 16  
1290-91 le Breton, John
Warden 18  
1291-92 de Sandwich, Ralph
Warden 18 Draper (possibly) 16  
1292-93 de Sandwich, Ralph
Warden (until 12 Jun. 1293 19 ) Draper (possibly) 16  
1292-93 le Breton, John
Warden (replaced Ralph de Sandwich 19 )  
1293-94 le Breton, John
Warden 19  
1294-95 le Breton, John
Warden  
1295-96 le Breton, John
Warden  
1296-97 le Breton, John
Warden  
1297-98 le Breton, John
Warden (until Apr. 1298 20 )  
1320-21 de Kendale, Robert
Warden (replaced Nicholas de Farndone until May 1321 21 )  
1391-92 22 Dalyngregge, Edward
Warden (replaced John Heende until 22 Jul. 1392 )  
1391-92 22 de Radyngton, Baldwin
Warden (replaced Edward Dalyngregge )  

Notes

(Any abbreviated sources are listed in full below the notes.)

1Sheriff and/or Warden.

2From 28 Nov. 1265 according to Stow/K II.157 and Hughes p. 201; on 7 December 1265 according to Mayors and Sheriffs p. 84.

3Stow/K II. 157-58 names fitz-Otho as warden; Hughes p. 201 lists him as sheriff. He was apparently, like sheriffs John Adrien and Walter Hervi, replaced by John de la Linde and John Walrauen; see Mayors and Sheriffs p. 84 and Mayors and Sheriffs (Additions) p. 190.

4Stow/K II.157 n. 10 states fitz-Richard was sheriff 6 May to 11 November 1266; Hughes p. 201 also lists him as sheriff; Beaven I.372 lists him as warden in 1266. Mayors and Sheriffs pp. 89-90 places fitz-Richard's election--as both warden and sheriff--and Guildhall oath-taking on Ascension Day 1266/ the Feast of 'Saint John Port Latin' [6 May] and a St. Paul's presentation to the Exchequer barons on 7 May (pp. 90-91).

5Draper: Williams p. 61. Beaven I.372 identifies the 1250-51 sheriff William fitz-Richard and the 1257-58 and 1259-61 mayor, and the 1265-66 warden, as the same individual. See also Annales Londonienses p. 45. 'Le Prestre' (the priest) in Mayors and Sheriffs p. 19.

6Clerk: Mayors and Sheriffs p. 84.

7Stow/K II.158 lists Alan de la Souche as warden in 1266-67 but also cites p. 158 n. 2 Mayors and Sheriffs [see its p. 97] as a source for his appointment on 23 June 1267.

8The various 1267-68 replacements of sheriffs and the warden, including dates, are noted in Stow/K II.158 nn. 3 and 4 and, for the sheriffs only, in Hughes p. 201; but Stow/K's (and also Hughes's) 7 April is 2 April in Mayors and Sheriffs p. 106.

9In the first week of Lent: Mayors and Sheriffs p. 113. Ash Wednesday was 6 February in 1269. See also Stow/K p.158 n. 6.

10In the first week of Lent: Mayors and Sheriffs p. 113. Ash Wednesday was 6 February in 1269. See also Stow/K p.158 n. 6. Hughes p.201 includes Hugh fitz-Otho in his list of sheriffs (from 17 February 1269).

11Replacements of sheriffs and the warden, effective 6 July (the date also used by Hughes p. 201), are listed in Stow/K II.158 n. 7; but see also Mayors and Sheriffs pp. 120 and 129-30 (new mayor and sheriffs chosen at the beginning of June; mayor presented to king and admitted 16 July, sworn before king 18 July; sheriffs presented and admitted at Exchequer 18 July). Beaven on I.235 lists Walter le Poter as sheriff 1270-71, but on I.375 as sheriff only in 1270.

12Listed as a sheriff by Hughes p. 201.

13Stow/K II.159 n. 2 (10 November to 13 January); Mayors and Sheriffs pp. 153-60. Walter Hervi's election as mayor was disputed for a time, as the aldermen wanted Philip le Taillour.

14Pepperer: Stow/K II.159; but not in Nightingale. This wardenship is not listed in Beaven as a position held by the 1274-75 Pepperer sheriff Henry de Frowyk.

15LBF (LMA MS: COL/AD/01/006) fo. 232r, and Calendar LBF p. 281 n. 5.

16Draper according to A Chronicle p. 32.

17LBF (LMA MS: COL/AD/01/006) fo. 232r states that Sandwich was warden until 3 February 1286, when he was replaced by John le Breton until 20 July 1287 (and see also Calendar LBF p. 281 and n. 5 [first part]); but Stow/K II.160 lists Sandwich as warden until 1288-89; and see also Calendar LBF p. 281 n. 5 (second part), and Stow/K II.385 n. to II.160 line 19.

18Stow/K II.385 provides a long note (to II.160 line 19): that in [BL] Cotton MS. Julius B.II and in LBF [LMA MS: COL/AD/01/006, fo. 232r] Ralph de Sandwich is said to have been custos [i.e., warden] until the day after [12 June] St. Barnabas Apostle, 1294, but that in the Liber Custumarum Sandwich is said to have been removed before the Feast of the Purification [2 February] 1289, with Ralph de Berners [Barnauars, Stow/K II.160] appointed in his place, and then in turn replaced as warden within a few days by John le Breton. Then in 19 Edward I [20 November 1290 to 19 November 1291] Sandwich was reinstated: around the feast of St. Margaret [20 July 1291], according to the Liber Custumarum. (Both Sandwich and le Breton are here spelled as in Beaven, although in his three uses of the name le Breton Beaven I.370 once uses the form 'de Breton'.) Annales Londonienses pp. 96-97 has Sandwich first deposed as Constable of the Tower before 2 February 1289, with Berners replacing him there, and then replaced as warden of the city by le Breton the Monday after 2 February, with both Berners and le Breton removed and Sandwich reinstated as Constable [and presumably also as warden?] c. 20 July 1289. Sandwich is then again listed as warden, with Soloman le Coteler and Fulk St. Edmond as sheriffs, in 1290. A handlist of mayors from the former Corporation of London Records Office, dating from the late 1970s or earlier (personal acquisition c. 1977-78), lists Sandwich as warden 1285-89 and 1289-92, and le Breton as mayor in 1289. It also indicates that le Breton's 1289 mayoralty was his second (and see n. to Sandwich warden 1285-86), although his name does not appear on the list earlier; but it then repeats the second-time designation for le Breton as warden in 1293-98.

19LBF (LMA MS: COL/AD/01/006) fo. 232r (under Anno 15) states that Ralph de Sandwich's wardenship ceased on 12 June 1294; and Stow/K II.160-161 lists Sandwich as warden for 1292-93 and 1293-94 (with a note incorrectly citing LBF for John le Breton as becoming warden on 11 June 1294). But elsewhere (see LBF fo. 232r under Anno 21, and Calendar LBF p. 282 n. 5) the ending year given for Sandwich is 21 Edward I [20 November 1292 to 19 November 1293]; and in LBA (LMA MS: COL/AD/01/001) le Breton is named as warden in all of late June 1293, July 1293, and March 1294 (fos. 87v, 88r, 96v). (A handlist of mayors from the former Corporation of London Records Office, dating from the late 1970s or earlier (personal acquisition c. 1977-78), also gives le Breton as warden 1293-98.)

20According to LBB (LMA MS: COL/AD/01/002) fo. 93r (and Liber Albus p. 16), the king and his council granted to London on 9 April 1298 the election of the mayoralty; and Henry le Waleys was elected mayor on 11 April, presented to the king at Fulham on 16 April, and sworn at Westminster on 17 April. Sharpe (Calendar LBB p. 212 n. 2) says that the charter of restitution of the city's liberties is dated 11 April 1298, and correctly notes (p. 213 n. 1) that LBC [LMA MS: COL/AD/01/003] fo. 24v shows the king's writ to the Barons of the Exchequer, notifying them of the restitution, as dated 28 May 1298 from York, with le Waleys elected and presented to the king at Fulham the following day. See also Calendar LBB p. 217 and n. 1; and the writ here (LBB [LMA MS: COL/AD/01/002], fo. 94r) is said to have been sent to the Exchequer in June.

21For Kendale's name and appointment, see Calendar LBE, p. 214 n. 1. In May 1321 the city recovered its liberties.

22All three originally elected officers for 1391-92--mayor John Heende, sheriff John Shadworth, and sheriff Henry Vanner--were deprived of office 25 June 1392 and imprisoned for a short time: see LBF (LMA MS: COL/AD/01/06) fo. 233v, LBH (LMA MS: COL/AD/01/008) fo. 270v, Calendar LBF pp. 289-90 and n. 2, and Beaven I.401. Appointed by the king in their places were sheriffs Gilbert Maghfeld and Thomas Newenton (Letters Patent 25 June, sworn 1 July: LBH fo. 270v) and, as warden, first Edward Dalyngregge (Letters Patent 25 June, sworn 1 July: LBH fo. 270v), and then Baldwin de Radyngton (Letters Patent 22 July: LBH fo. 273v). See also LBF fo. 233v. According to Calendar LBH p. 379 n. 1 (citing Higden), during the interval between the removal of Heende and the appointment of Dalyngregge, the city was ruled by William Staundon.

Note Sources

A Chronicle: A Chronicle of London from 1089 to 1483[, eds. Nicholas Nicolas and Edward Tyrrell]. London: Longman et al., 1827.

Annales Londonienses: Annales Londonienses, in Chronicles of the Reigns of Edward I. and Edward II., ed. William Stubbs. Rolls Series #76, vol. 1. London: HMSO, 1882. Pp. 1-251.

Calendar LB: Calendar of Letter-Books Preserved Among the Archives of the Corporation of the City of London at the Guildhall, ed. Reginald R. Sharpe. 11 vols. (A-I, K-L). London: Corporation of London, 1889-1912.

Liber Albus: Liber Albus: The White Book of the City of London, ed. and trans Henry Thomas Riley. London: Richard Griffin, 1861.

Liber Custumarum: Liber Custumarum, in Munimenta Gildhallae Londoniensis, ed. Henry Thomas Riley, II.1. Rolls Series #12. London: HMSO, 1860; rpt. Nendeln, Liechtenstein: Kraus, 1967.

Mayors and Sheriffs: Chronicles of the Mayors and Sheriffs of London A.D. 1188 to A.D. 1274, ed. and trans. Henry Thomas Riley. London: Trubner, 1863.

Mayors and Sheriffs (Additions): Chronicles of the Mayors and Sheriffs of London A.D. 1188 to A.D. 1274, ed. and trans. Henry Thomas Riley. London: Trubner, 1863. Additional material from Liber de Antiquis Legibus.

Beaven: Alfred B. Beaven, The Aldermen of the City of London, 2 vols. London: Corporation of London, 1908-13.

Hughes: A. Hughes, Public Record Office: Lists and Indexes, #9. London: Public Record Office, 1898; rpt. 1963.

LB: Letter Book. Manuscript series (from A onward) at the London Metropolitan Archives (LMA).

LMA MS: Manuscript at the London Metropolitan Archives, London.

Stow/K: John Stow, A Survey of London, ed. Charles Lethbridge Kingsford. 2 vols. Oxford: Clarendon Press, 1908.

Williams: Gwyn A. Williams, Medieval London: From Commune to Capital. London: University of London, Athlone Press, 1963.

Notes About Company Names

Grocers were originally called Pepperers; the company appears to have emerged as Grocers in 1372; and the Merchant Taylors were until 6 January 1503 the Tailors and Linen Armourers. For both companies the original name is used until the year of the change, and then the new name, regardless of whether the sources consulted use the old or the new designation. The Fishmongers and the Stockfishmongers were originally different companies which, after one union which did not succeed, were finally united on a permanent basis in 1536. The two different names are here reproduced until 1536, from which year only the Fishmonger designation is used, regardless of the readings of the sources. (See Companies / Occupations, on the site menu, for reference sources.)